
Oppdag smaken av Norge – norske oster fra TINE®
TINE norske oster byr på stort mangfold i både smak, konsistens og bruksområder. Her møter du alt fra prisvinnende brie til smaksrik hverdagsost, fersk mozzarella og salatost laget av norsk melk.
Prisvinnende brie og camembert fra Dovre
I frodig landskap oppi fjellbygdene Dovre og Lesja finner du beitende kuer som lager melk til Dovre Ysteri. Det lille ysteriet har laget tradisjonsrike oster siden 1918, og i 1989 startet produksjonen av norsk brie og camembert.
Det hele startet etter at meieribestyrer Stigen var på besøk i Frankrike og ble inspirert til å ta med seg ideen om å lage norsk brie og camembert. De fagkyndige ysterne på Dovre testet, smakte og endte opp med norske kvalitetsoster som fletter sammen både fransk og norsk tradisjon og kultur.
Dovre-ostene har oppnådd imponerende resultater i Oste-VM gjennom årene, og de har fått tildelt hele syv medaljer. Dette bekrefter at de 17 ansatte på Dovre lager oster i verdensklasse.
Hemmeligheten bak de prisvinnende ostene og den høye kvaliteten ligger i tre ting:
- fersk og lokal melk fra dyktige bønder og glade kuer
- fagkyndige ystere med kunnskap og lidenskap som skaper den perfekte osten
- kvalitetsoppfølging gjennom kontinuerlig læring, der Dovres smaksdommere vurderer ostene hver torsdag for å sikre topp kvalitet
Norsk Brie og Camembert har en naturlig bedre holdbarhet sammenlignet med importerte varianter, takket være kortere reisevei fra fjøset til serveringsstedet. Dovre Norsk Brie har 76 dagers holdbarhet.
Det er med andre ord mye å hente på å velge norsk prisvinnende brie og camembert fra Dovre.

Østavind® – den smaksrike hverdagsosten
Østavind® er ystet av frisk nordnorsk kvalitetsmelk fra frodige kulturlandskap mellom ramsalt hav og mektige fjell. På Helgelandskysten finner du et av ysteriene med flottest beliggenhet: TINE Meieriet Sømna. Her har det blitt laget kvalitetsost siden 1933 av kortreist melk fra lokale gårder.
Østavind® er modnet på høy temperatur i over 6 måneder. Slik får osten sin rike smak og unike karakter. Østavind® kommer i to varianter: skivet og blokk.
Ostens særpreg, kombinert med lokalt håndverk, gjør at den er merket med Spesialitetsmerket «unik smak». Østavind merkes også med «Nyt Norge» fordi den er laget av norsk melk og produsert i Norge.
Østavind passer for deg som liker oster med litt mer smak, og passer like godt på frokostbordet som i salaten, pastaretten eller til snacks på kvelden.

TINE® Norsk Mozzarella
TINE® Norsk Mozzarella er fersk, med mild smak og myk konsistens. TINE® Norsk Mozzarella er også NYT Norge-merket, så du kan være trygg på at denne er laget i Norge og av norsk melk. I tillegg passer den perfekt til både salat og pizza.

TINE® Norsk salatost
TINE® Norsk salatost er et helnorsk alternativ laget på Selbu med norsk ku- og geitemelk. Den har en mild og god smak, og passer ekstra godt til salat, tapas og pai. Et godt tips er å bruke krydderoljen som ostebitene ligger i som dressing på salaten.